BASIN AÇIKLAMASI || Öz İplik İş Sendikası Öz İplik İş Sendikası

BASIN AÇIKLAMASI


1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüz Kutlu Olsun


Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi AY; "Konfederasyonumuz Hak-İş ve bağlı sendikalarla birlikte, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü 81 ilde meydanlarda ve dijital ortamda kutlayacağız” dedi.

Öz İplik İş Sendikası Genel Başkanı Rafi AY; 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

“1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü Konfederasyonumuz HAK-İŞ öncülüğünde 81 ilde meydanlarda ve dijital ortamda kutlayacağız. 1 Mayıslar; biz emekçilerin her yıl yasal zeminde coşkuyla kutladığımız ve çalışma hayatındaki sorunları dile getirdiğimiz, çözüm istediğimiz günlerdir.

Bugün Türkiye ve Dünya’nın dört bir yanında işçiler sendikalaşma mücadelesi veriyor. İşçiler, haklarını istiyor. Maalesef sendikalaştıkları için işten atılan işçi arkadaşlarımız var.  İşkolumuzda 1 milyon 313 bin 432 işçi bulunmakta ve bu işçilerden sadece 112 bin 712’si yani yüzde 8.58’i sendikalıdır. İşçiler sendikaya üye olma noktasında zorluk çekiyorlar. Biz, çalışanların hukuken daha fazla korunmasını istiyoruz. İşçinin işvereni şikâyeti kolay bir durum değil. Bu örgütlenmeyi engelleyen en önemli hususlardan biri. Güçsüz olanı devletimiz korumalı, işçi-işveren uyuşmazlıklarında kamu tarafı hukukun tam gereğinin uygulanması yönünde tavır almalıdır.

Biz işçiler olarak üretim ve hakça bölüşüm peşindeyiz. Emeğimizle ülkemize ve çalıştığımız işyerlerine, insanlarımıza hizmet ediyoruz. Elbette vergi de veriyoruz. Ülkemiz vergilerinin büyük bir kısmı dolaylı vergiler. Haliyle emekçiler olarak daha fazla pay istemek de hakkımız. Ekonominin gerektirdiği düzenlemeler, kaynak aktarımları olacaktır ancak burada mutlaka çalışanların refahının artırılmasını da gözeten bir yaklaşım da belirlenmelidir.

Çalışma hayatındaki kıdem tazminatı, kayıt dışılık, ücretlerdeki vergi yükü, işyerinde cinsiyet eşitliği, mobbing, emeklilikte yaşa takılanlar, işsizlik sigortası fonu, asgari ücret, örgütlenmenin önündeki engeller, tekstil emekçilerinin üretim açısından vazgeçilmezliği, tekstil ve hazır giyim sektörü için devletimizden ek gayret gibi konularda taleplerimiz bakidir.

Biz Öz İplik İş Sendikası olarak ülke bütünlüğüne, çalışma barışına içtenlikle inanıyoruz. İnsanı ve emeği yüce değer olarak kabul ediyoruz.  İnsana ve emeğe değer verilmeyen yerde mutlu ve huzurlu çalışılmayacağını da yaşanmayacağını biliyoruz. Refah bir toplum için mücadelemizi sürdürdüğümüzü/sürdürmekte de kararlı olduğumuzu bir kez daha vurgulayarak başta tekstil, emekçileri olmak üzere Öz İplik İş Sendikası adına tüm çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyorum"

Habere ait görseller

Yücetepe Mahallesi Akdeniz Caddesi No:19 Çankaya / ANKARA

Tel: +90 312 232 06 07 (Pbx) Fax: +90 312 231 99 95

wwww.oziplikis.org.tr e-mail : oziplikis@oziplikis.org.tr

SENDİKAMIZ ÜYESİDİR