TEKSTİL, HAZIR GİYİM, DERİ VE AYAKKABI SEKTÖR KOMİTESİ (TGSL) YÖNETİM KURULU TOPLANTISI KAMBOÇYA’DA GERÇEKLEŞTİ || Öz İplik İş Sendikası Öz İplik İş Sendikası

TEKSTİL, HAZIR GİYİM, DERİ VE AYAKKABI SEKTÖR KOMİTESİ (TGSL) YÖNETİM KURULU TOPLANTISI KAMBOÇYA’DA GERÇEKLEŞTİ


Toplantıya Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz Fulya Pınar Özcan katıldı.


Tekstil, Hazır Giyim, Deri ve Ayakkabı (TGSL) Sektör Komitesi Yönetim toplantısı 4 Haziran 2024 tarihinde Kamboçya’nın Phnom Pen şehrinde gerçekleşti. Tekstil, Hazır Giyim, Deri ve Ayakkabı (TGSL) Sektör Komitesi Yönetim toplantısına IndustriALL Küresel Sendika Tekstil, Hazır Giyim Deri Komitesi Eş Başkanları Viktor Garrido Sotomayor, Heidi Lampinen ve Zahra Khan, IndustriALL Küresel Sendikası Tekstil ve Konfeksiyon Endüstrisi Direktörü Christina Hajagos-Clausen ve üye sendikalardan birçok temsilci katıldı. Toplantıya sendikamız adına Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz Fulya Pınar Özcan katıldı.

Açılış bölümünde IndustriALL Küresel Sendika Tekstil, Hazır Giyim Deri Komitesi Eş Başkanları Viktor Garrido Sotomayor, ve Zahra Khan ve, IndustriALL Küresel Sendikası Tekstil ve Konfeksiyon Endüstrisi Direktörü Christina Hajagos-Clausen tarafından Küresel Çerçeve Sözleşmeleri, Sosyal Koruma, Accord Antlaşması, Pakistan Antlaşması ve OECD’nin Tekstil Sektöründe Sorumlu Tedarik Zincirleri için Durum Tespiti çalışmalarına ilişkin gündem maddelerine değinildi.

OECD'de Sorumlu İş Davranışı Politika Analisti Dorothy Lovell, OECD'nin Hazır Giyim ve Ayakkabı Sektöründe Sorumlu Tedarik Zincirleri için Durum Tespitine ilişkin Bangladeş ve Pakistan’da yaşanan gelişmelere yönelik güncellemeleri paylaştı.

Ardından IndustriALL Küresel Sendikası Tekstil ve Konfeksiyon Endüstrisi Direktörü Christina Hajagos-Clausen, Bangladeş’in güvenliği için önem arz eden Bangladeş Accord Anlaşmasının Kasım 2023’te tekrar müzakere edildiğinden ve Pakistan Accord Anlaşmasının ülkelerin geleceği açısından özellikle güvenlik bağlamında bu nedenle henüz anlaşmaları imzalamamış ülkelerin imzalamalarının önem arz ettiğini belirtti. Pakistan Accord Anlaşmasının 500 fabrikanın 500.000’den fazla çalışanı kapsadığını vurguladı ve konuşmasının devamında IndustriAll'in toplu pazarlık (Endüstri Düzeyinde Toplu Pazarlık) yoluyla hazır giyim tedarik zincirlerinde geçim ücreti elde etmek için küresel markalarla birlikte yürüttüğü bir girişim olan ACT’e dair bilgi verdi.

Toplantının devamında Eş başkanlar Zehra Khan ve Heidi Lampinen 2023’te kurulan kadın uzmanlar komitesinin çalışma planından bahsetti ve İndustriAll Küresel Sendikasının Kasım 2025’te Avustralya’nın Sydney kentinde gerçekleştirilecek kongresine hazırlık yaptıklarını ifade ettiler. Bu bölümde söz alan Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz ve Kadın Komitesi Başkanımız Fulya Pınar Özcan, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Görev Gücü toplantısında hazırladıkları dokümanın tekstil perspektifinde gelecekte nelerle karşılaşacağına, zorlukların neler olduğuna dair doküman üzerinde çalışmanın önemini vurguladı ve böylece toplumsal cinsiyet görev gücüne ve kadın komitesine de rapor olarak sunabileceklerini ifade etti.

Toplantının son bölümünde IndustriALL Küresel Sendikası Tekstil ve Konfeksiyon Endüstrisi Direktörü Christina Hajagos-Clausen Küresel Çerçeve Sözleşmelerindeki güncellemeleri katılımcılarla paylaştı ve ABD’de bir tüketici kooperatifi olan REI için Industriall küresel sendikasının TGSL(Tekstil, Hazır Giyim, Deri, Ayakkabı) sektörünün Yönetim Komitesinin REI’deki Örgütlenme faaliyetlerine ilişkin karar metnini katılımcılarla paylaştı ve oylamaya sundu. Karar metninin onaylanmasının ardından toplantı sona erdi.

Habere ait görseller

Yücetepe Mahallesi Akdeniz Caddesi No:19 Çankaya / ANKARA

Tel: +90 312 232 06 07 (Pbx) Fax: +90 312 231 99 95

wwww.oziplikis.org.tr e-mail : oziplikis@oziplikis.org.tr

SENDİKAMIZ ÜYESİDİR