HABER 16  OCAK  2018

İNANÇ; Kıymetli basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İNANÇ, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu:

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İNANÇ, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün, Gazetecilerin çalışma haklarına önemli iyileştirmeler getiren ve sosyal haklarını güvence altına alan 212 sayılı yasanın kabul edildiği 1961 tarihinden bu yana ülkemizde kutlandığını hatırlatarak; “gazetecilerin zorlu bir mesleği ifa ettiklerinin farkındayız. Düzenli bir mesaileri olmadan zamana karşı ve stres altında işlerini icra ettiklerinin de bilincindeyiz” dedi.

Gazetecilik mesleğinin büyük bir özveri sonucunda yürüyebildiğinin altını çizen İnanç, gazeteciliğin meslek ilkelerinin uygulanmasını zorlaştıran ve engelleyen  tüm nedenlerin de  ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

İnanç, 15 Temmuz gecesi ve sonrasındaki süreçte, özgür ve ilkeli basının bir ülkenin kaderine olumlu yönde etki etme fonksiyonunu ve gazetecilik mesleğinin öneminin toplum olarak bir kez daha görüldüğünü belirterek, “Gazetecilerin her türlü baskı ve tehditten uzak çalışmalarını sağlamak demokrasimizin gereğidir. Özgür, bağımsız, çok sesli basın demokrasinin güvencesidir” dedi.

İşçilerin, çalışanların taleplerinin, çalışma hayatı sorunlarının kamuoyuna duyurulması noktasında sendikaların basın mensuplarıyla diyalog içinde olmalarının önemini vurgulayan İnanç; “ ülke insanının taleplerini ortaya koyan ve toplumsal birlikteliğe katkı veren, işçilerin, toplumun sesini kamuoyuna duyurulmasına vesile olan basın mensuplarına teşekkür ederim.

Kıymetli  basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Ebediyete intikal eden gazetecileri ise rahmet anıyor,  görevi başında bulunanlara başarılar diliyor,  selam ve muhabbetlerini sunuyorum” dedi.

 

FOTOĞRAFLAR