HABER 16  OCAK  2018

Bursa'da Basına Açıklamalarda Bulunduk

Genel Sekreterimiz Rafi AY, Harput Tekstil işçilerinin sendikaya üye olmalarını engelleyen baskı ve yıldırma politikalarını kamuoyuna duyurmak için Bursa'da basına açıklamalarda bulundu.

Bursa’da faaliyet gösteren Harput Tekstil San. ve Tic. A.Ş’de sendikamız Kasım ayından bu yana örgütlenme mücadelesi vermektedir.

Sendikamız çatısı altında örgütlenmek isteyen arkadaşlarımıza, işveren ve işveren vekilleri tarafından yapılan baskılarını, kamuoyuna duyurmak için Genel Sekreterimiz Rafi AY, 2 Ocak 2018 tarihinde Bursa basınına açıklamalarda bulundu.

Genel Sekreterimiz Rafi AY, basına yaptığı açıklamada Harput Tekstil işçilerinin sendikalaşmaya başlamasının ardından işyerinde sendikalaşsızlaştırma operasyonu başladığını dile getirdi.

İşçilerin sendikalaşmasından haberdar olan işveren ve işveren vekillerinin sendikaya üye olunmaması yönünde işçilere baskı kurduğunun altını çizen AY, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek; “İşçilerin anayasal hakları engelleniyor. Sendikadan istifa etmeleri yönünde işçiler zorlanıyor. İşçiler baskı ve yıldırma politikalarına maruz kalıyor. İşveren ve işveren vekilleri tarafından daha da ileri gidilerek, sendikaya üye olduğunu tahmin edilen işçiler işten çıkarılıyor. Milli istihdam seferberliği de bu tutum ve davranışlarla yok sayılıyor” dedi.

Harput Tekstil işvereninin; davranış kurallarını, uluslararası işçi haklarını, Anayasanın 51. maddesi ve  6356 sayılı yasanın 25. maddesi olan sendikaya üye olma özgürlüğünü ihlal ettiğini belirten Genel Sekreterimiz Rafi AY, Harput Tekstil yetkililerinin söz konusu tutum ve davranışlarıyla Türk Ceza Kanunu madde:118 kapsamında kamu davasına da konu olabilecek bir suç işlediğini belirtti.

Genel Sekreterimiz Rafi AY, sendikalaşma sürecinde toplam 35 sendika üyesi işçinin işten çıkarıldığını söyleyerek şunları kaydetti:

“Öz İplik-İş Sendikası olarak uğraş verdiğimiz sosyal diyalog çabalarımız karşılık bulmuyor. Biz çalışma barışının sağlanmasını istiyoruz. İşverenin sendikalaşmaya karşı hasmane tutumundan vazgeçip, işçilerin sesine kulak vermesini istiyoruz. İşyerindeki işçilerin yaşadığı huzursuzluğun biran önce bitmesini istiyoruz. İşverenin, işçilerin anayasal hakkı olan sendikaya üye olma özgürlüğüne saygı göstermesini istiyoruz.

Harput Tekstil’de çalışan işçi kardeşlerimizin her daim yanlarında olacağız. İşyerinde sendikamızın yetkili olması için az bir sayımız kaldı.  Sendikalı günlere oldukça yaklaştık. Harput Tekstil çalışanlarının sendikalaşma mücadelesinde 30 bin üyesiyle ÖZ İPLİK-İŞ, 488 bin üyesiyle HAK-İŞ, 50 milyon üyesiyle IndustriAll yanınızdadır”

Bursa basınına yaptığımız açıklamaya Öz İplik-İş ailemizden yoğun katılım sağlandığı gibi, Konfederasyonumuz HAK-İŞ’e bağlı kardeş sendikalarımızdan da destek geldi. Öz Orman-İş Sendikası Bursa Şube Başkanlığı, Öz Gıda İş Sendikası Bursa Şube Başkanlığı, Çelik-İş Sendikası Bursa Şube Başkanlığı, Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı, Harput Tekstil işçilerinin sendikalaşma mücadelelerine destek verdiler.

 

 

 

FOTOĞRAFLAR