HABER 7  ARALIK  2017

Öz İplik-İş’ten Eğitim Semineri

Sendikamız Öz İplik-İş tarafından düzenlenen “Çalışma Hayatı, Yasal Düzenlemeler ve Uluslararası Sendikal Bakış Eğitim Semineri” Antalya’da gerçekleşti.

5-7 Aralık 2017 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşen “Çalışma Hayatı, Yasal Düzenlemeler ve Uluslararası Sendikal Bakış Eğitim Semineri” Genel Merkez Yöneticileri, şube/bölge/il/ilçe başkanları, örgütlü olduğumuz fabrikaların İnsan Kaynakları Müdürleri, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları, eğitmenler, işyeri baştemsilci ve temsilcilerin katılımıyla Antalya Ic Santai Hotel’de gerçekleşti.

Üç gün boyunca süren ve 120 kişinin katıldığı eğitim seminerinin açılışına  Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Av. Başar AY,  Star ve Dünya Gazetesi Yazarı, TV Radyo Programcısı Yard. Doç. Dr. Resul Kurt, Doç. Dr. Mehmet Onat Öztürk, Prof Dr. Ahmet Selamoğlu’da katıldı. Seminer, istiklal marşı ve saygı duruşunun ardından sendikamız tarafından hazırlanan ‘vatan’ konulu bir kısa film gösterimiyle başladı.

İNANÇ, “Şehitlerimize borcumuz büyük”

Seminerin açılışında konuşan Genel Başkanımız Murat İNANÇ, gösterilen ‘vatan’ konulu filme değinerek; “Bugün burada çalışma hayatını konuşabiliyorsak bunu tüm şehitlerimize, atalarımıza borçluyuz. Askeri, kadını, genci, yaşlısı, işçisi, çocuğu, toplumun her kesiminde yer alan insanlar, buradaki insanların yaşamının devam edebilmesi için,  bayrak ve ezan için şehit olmuşlardır. Bizim de şehitlerimize borcumuz var” dedi.

“Görevimizi en iyi şekilde yapmak vatani görevimiz”

Öz İplik-İş Sendikası olarak tüm çalışanların ve Öz İplik-İş üyelerinin yaşam standartlarını yükseltmek için  mücadele verdiklerini dile getiren İnanç, “ bulunduğumuz yerde, yaptığımız işte en iyisini en güzelini yapabilirsek bu çalışma hayatının tüm taraflarına olumlu yansır” şeklinde konuştu.

“Türkiye herkese kucak açar ancak bizim gidebileceğimiz başka bir Türkiye yok”

Çocuklarımıza  vatan sevgisini aşılanmasının  önemli olduğunu söyleyen İnanç, “Bizim  millet olarak vatanımızı bulunduğu konumdan daha ileri taşımak gibi bir görevimiz var. Bunun bilincinde olmamız gerekiyor. Bütün dünya gelse Türkiye herkese kucak açar ve sahiplenir. Ancak bizim gidebileceğimiz başka bir Türkiye yok” dedi.

AY, “Cefakar, fedakar tekstil işçilerine teşekkür ediyorum”     

Genel Başkanımız Murat İnanç’ın ardından konuşan Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Av. Başar AY,  konuşmasının başında “Sektörle ilgili olumsuz açıklamalara rağmen,  istihdamda ve ihracatta tekstil sektörünü hala birinci sırada tutan cefakar, fedakar tekstil işçilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Eğitim semineri için sendikamız Öz İplik-iş’e ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür eden AY, konuşmasında arabuluculuk konusuna değinerek şunları kaydetti: “Hukuk sistemimizde ne yazık ki gecikmişlik, pahalılık var. Davalar sonuçlansa bile taraflar arasında husumetin devam etmesi söz konusu. Yurt dışında Amerika’dan Çin’e kadar arabuluculuk sistemine hızla ayak uyduruldu. Nihayet ülkemizde de bu sistemi yürürlüğe koyduk. Bu sisteme meslek örgütleri karşı çıktı. İşçi kesiminden de itirazlar oldu. İşçi davalarının yüzde 3’ünü işveren açıyor. Yüzde 97’sini işçiler açıyor. Eleştirenler de dava hakkımız elden mi gidiyor algısıyla karşı çıkıyor konuya. Şunun altını net çizmemiz lazım. Bu bir yargılama değil. Bu alternatif biz çözüm yolu. Bu değişim ve güzelliği yakalamamız lazım. Toplum çok gergin ve herkes herkesle davalı. Kazananı da yok. Dolayısıyla arabuluculuk konusuna sıcak bakılmasını tavsiye ediyorum”

Açılış ve protokol konuşmalarının ardından  konuşma Star ve Dünya Gazetesi Yazarı, TV Radyo Programcısı Yard. Doç. Dr. Resul Kurt, İş Mahkemeleri Kanunu Arabuluculuk konuları hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Soru-cevap bölümüyle ilk günkü eğitimin sona ermesinin ardından ise Av. Başar AY ve Yard. Doç. Dr. Resul Kurt’a Genel Sekreterimiz Rafi AY ve Genel Mali Sekreterimiz Engin Doğan tarafından  günün anısına çiçek verildi.

Eğitim seminerimizin ikinci gününe mevcut katılımcılara ek olarak IndustriALL Küresel Sendika Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan, Industriall Avrupa Genel Sekreter Yardımcısı Sylvain Lefebvre, Doç. Dr. Mehmet Onat Öztürk, Prof Dr. Ahmet Selamoğlu  IndustriALL Küresel Sendikası Türkiye Danışmanı Engin Sedat Kaya, IndustriALL Küresel Sendikası KÇS Eğitim Proje Koordinatörü Şeyda Çelikel katıldı.

Eğitim seminerimizde IndustriALL Küresel Sendika Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan ve Industriall Avrupa Genel Sekreter Yardımcısı Sylvain Lefebvre sendikalarına ilişkin sunum yaptılar.

IndustriALL Küresel Sendika Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan sunumunda,  IndustriALL Küresel Sendika’nın yapısı, politikaları, öncelikleri ve küresel tekstil, hazır giyim, deri ve ayakkabı sektörlerindeki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Özkan sunumunda, geniş anlamda örgütlenme kavramı, küresel sermayeyle mücadele, sosyal diyalog, dijitalleşme, küresel çerçeve sözleşmelere, tedarik zincirlerinden bahsederek şunları söyledi: “ Küresel işgücü piyasası 2.9 milyar kişiden oluşmaktadır.  Yüzde 40’ı kayıtdışı ekonomide çalışıyor. Yalnızca 200 milyon kişi demokratik ve özgür sendikalarda örgütlü. Küresel sendikalaşma oranı ise yüzde 7. Hiçbir işçi sendikaya katıldım diye işinden atılmamalı. Her işçi özgür iradesiyle üye olabilmeli. Küresel anlamda sendikal anlamda biz işbirliğinden yanayız. Biz küresel endüstri sistemi oluşturmak istiyoruz. Küresel çerçeve sözleşmeleri bizim özel olarak geliştirdiğimiz üzerinde çalıştığımız önemli bir endüstri ilişkiler parametresi. Sosyal diyaloga önem veriyoruz.Kadına karşı şiddet ve taciz konusuna kırmızı çizgi çekiyoruz”

Industriall Avrupa Genel Sekreter Yardımcısı Sylvain Lefebvre ise sunumunda Industriall Avrupa Sendika Federasyonunun yapısı, çalışma metodu, federasyon içerisinde aktif olarak çalışan sanayi politikası, toplu iş sözleşme politikası, şirket politikası, komitelerinin çalışmaları, Avrupa düzeyinde sektörün karşılaştığı sorunlar, tekstil sektöründe üretimin dağılımı, istihdam rakamları, Avrupa düzeyinde üretim maliyetleri konularından bahsetti.

Lefebvre konuşmasında  Industriall Avrupa’nın Tekstil sektöründeki eylem planının Öz İplik-İş Sendikasının ve temsil ettiği işçilerin kaliteli iş, eğitim, adil ücret, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, sosyal ortaklarla sosyal diyaloğun ulusal düzeyde ve şirket düzeyinde geliştirilmesi ve her çalışanın sendikaya üye olma özgürlüğü konusunda desteklediğinden de bahsetti.

Kocaeli Üniversitesi İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Başkanı  Doç. Dr. Mehmet Onat Öztürk, “İş Hukukunda Özde/Sözde Değişim ve Sendikal Haklar” konusunda sunum yaptı.

Kocaeli Üniversitesi Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi Anabilim Dalı  Başkanı Prof Dr. Ahmet Selamoğlu  tarafından ise  katılımcılara “İşyeri Temsilciliği ve Liderlik” eğitimi verildi.

Soru-cevap bölümüyle ilk günkü eğitimin sona ermesinin ardından ise IndustriALL Küresel Sendika Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan’a Genel Teşkilatlanma Sekreterimiz Kemal Sönmez, Industriall Avrupa Genel Sekreter Yardımcısı Sylvain Lefebvre’ye Genel Eğitim Sekreterimiz Mehmet Kaplan, Doç. Dr. Mehmet Onat Öztürk’e Genel Başkanımız Murat İnanç, Prof Dr. Ahmet Selamoğlu‘na ise Şantuk İnsan Kaynakları Sorumlusu Dilek Karakuş tarafından günün anısına çiçek verildi.

Eğitim seminerimizin üçüncü ve son gününde ise  katılımcılara İletişim, Görgü Kuralları eğitimi verildi. Üç gün süren eğitim seminerimiz toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

FOTOĞRAFLAR